Calendar

Term Dates 2018 – 2019
Term Dates 2019 – 2020

Event Information:

  • Calendar

    Week 30

    Date

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    13 Apr        

    Tuesday

    14 Apr   START OF TERM: Summer Uniform
    French & DT House Competition Windows open
       

    Wednesday

    15 Apr 11:45-13:00 Achievements Assembly (ACK) Years 7 to 10 only    

    Thursday

    16 Apr 11:10-12:05
    13:45-14:40
    18:00-19:00

    18:30-22:00

    Elevate Education seminar all of Yrs 10 and 11 (TSR)
    Elevate Education seminar all of Yrs 12 and 13 (TSR)
    Y11-Y13 Parent seminar: Supporting your sons with exam preparation - (Elevate Education UK)
    Psychology cinema trip “The Hard Problem” Y12+Y13 students (MAN)
       

    Friday

    17 Apr     All day Prison Me No Way (Year 6)

     

    Week 31

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    20 Apr        

    Tuesday

    21 Apr        

    Wednesday

    22 Apr 09:00-15:30 Junior Maths Challenge in Guernsey
    (LKY/JTR + 4 students from Years 8 and 9)
    18:00 ‘St Aubin Fort’ Parent Information Meeting

    Thursday

    23 Apr  

    15:45-17:00

    Merit winners non uniform day
    Merit winners: 10 Pin Bowling Jersey Bowl (HOH, DSK)
       

    Friday

    24 Apr 10:50-11:10 Rhodes House Cake Sale (SBT)    

     

    Week 32

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    27 Apr        

    Tuesday

    28 Apr     09:30
    10:00
    KS1 Lepra Assembly
    KS2 Lepra Assembly

    Wednesday

    29 Apr        

    Thursday

    30 Apr        

    Friday

    1 May     All day Primary School Walk

     

    Week 33

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    4 May   PUBLIC HOLIDAY    

    Tuesday

    5 May

    08:30
    13:30
    08:30-13:00

    GCE ICT Unit 7 ICT3 (60mins)
    IGCSE (105mins) Reading Passages (Core)
    TTD and JFY off timetable with Y11 IGCSE English students for exam preparation
    GCSE Art Examinations (MBD)

    14:45-15:10 PTA: ‘Meet, Greet and Coffee’ (Sports Hall)

    Wednesday

    6 May

    08:30

    GCE ICT Unit 7 ICT3 (90mins)
    GCSE Art Examinations (MBD)

       

    Thursday

    7 May

    08:30
    13:30

     

    08:45-10:35

    GCE ICT Unit 7 ICT3 (120mins)
    GCE ICT Unit 7 ICT3 (120mins)
    Year 11 and Year 12 Study Leave Begins
    GCSE Art Examinations (MBD)
    GCSE 10X English CA Periods 1 and 2

       

    Friday

    8 May

    08:30
    13:30
    08:30-13:00

     

    13:00-15:30

    GCE ICT Unit 7 ICT3 (90mins)
    IGCSE (120mins) Directed Writing and Comp.
    TTD and JFY off timetable with Y11 IGCSE English students for exam preparation
    GCSE Art Examinations (MBD)
    A/S Photography Examination (CWN)
    Year 10 Study leave re RS exam Monday (AMN ACK)

       

     

     

    Week 34

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    11 May

    08:30

    13:30

    GCE ICT Unit 7 ICT3 (120mins)
    GCSE RS (90mins) – Year 10 students + 11 A resits
    GCE Psychology (60mins): Psych inv. Written
    GCE Economics Unit 1 (75mins)

      St Aubin Fort Week begins (Year 5)

    Tuesday

    12 May

    08:30

     

    13:30

     

    GCE Geography Unit 1 (120mins)
    GCSE French Unit 1 F (35mins) H (45mins)
    GCSE French Unit 2 F (30mins) H (50mins)
    GCE Sociology Unit 1 (60mins)
    GCSE Biology Unit 2 F&H & Unit 3 H (60mins)
    A2 Photography Examination (CWN)

       

    Wednesday

    13 May

    08:30

     

    13:30

    GCE Mathematics Core 1 (90mins)
    GCE Mechanics 2 (90mins)
    GCSE ICT Unit 1 – possible resits (90mins)
    GCE History Communism and Democracy (80mins)
    A2 Photography Examination (CWN)

       

    Thursday

    14 May

    08:30

     

    GCE Mathematics Further Pure (90mins)
    GCE RS Foundations (105mins)
    GCSE Chemistry Unit 2 F&H & Unit 3 H (60mins)
    A2 Photography Examination (CWN)

       

    Friday

    15 May  

    08:30
    13:30

    12:00
    13:00-18:00

    FOUNDERS DAY
    GCE English Literature B Unit 1 (120mins)
    GCE Geography Unit 2 (60mins)
    GCSE PE Unit 3 (90mins)
    School closes
    Founder’s Day Cricket Match (Staff v Students 1XI team)
     

    12:00

    FOUNDERS DAY
    School closes

     

    Week 35

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    18 May

    08:30

    13:30

     

    13:30-17:00

    GCE Business Studies Unit 1 (75mins)
    GCSE English: Understand Prose H (105mins)
    GCE Psychology Core Studies (120mins)
    Year 10 Parent Meetings: supporting GCSE progress
    Art & ICT Department House Comp window opens
    A/S and A2 Art Examinations (MBD)
    Y9 Cricket vs Thomas Rich School (Les Quennevais playing fields) (PRS,DMH + Y9 Cricket Team)

    All Day Year 6 Primary Sport Festival

    Tuesday

    19 May

    08:30

    13:30

     

    GCE Physics: Mechanics (60mins)
    GCE RS: Study of Ethics (75mins)
    GCE Economics Unit 2 (75mins)
    GCSE Geog B: Sus Dec Making F&H (90mins)
    Year 10 Parent Meetings: supporting GCSE progress
    A/S and A2 Art Examinations (MBD)

    18:00 ‘Scout Hut’ Parent Information Meeting

    Wednesday

    20 May

    08:30
    13:30

     

    11:10-13:00
    13:40-15:30

    GCE Mathematics Statistics 1 (90mins)
    GCE History British Empire Challenged (80mins)
    GCSE Physics Unit 2 F&H and Unit 3 H (60mins)
    Year 10 Parent Meetings: supporting GCSE progress
    A/S and A2 Art Examinations (MBD)
    10Y English CA warm up Periods 3 and 4 (LYG SBK)
    10Y English Controlled Assessment Periods 5 and 6

    18:00 ‘French Visit’ Parent Information Meeting

    Thursday

    21 May

    08:30
    13:30

     

    GCE Sociology Unit 2 (120mins)
    GCE Biology: Cells, Exchng & Transp (60mins)
    GCE Music Tech Listen and Analyse (105mins)
    GCSE ICT Unit 3 (90mins)
    GCSE PE Unit 5 (90mins)
    Year 10 Parent Meetings: supporting GCSE progress

       

    Friday

    22 May

    08:30

     

    13:00-15:30
    08:45
    15:30

    GCE Chemistry: Atoms, Bonds & Grps (60mins)
    GCSE English: Understand Poetry H (105mins)
    Year 10 Parent Meetings: supporting GCSE progress
    Y12 ICT Unit 3: The knowledge Worker (ICT3)
    French and DT Comp windows close
    Year 13 Study Leave begins

       

     

    Week 36

     

     

         

    Monday

    25 May

    HALF TERM

    Tuesday

    26 May

    Wednesday

    27 May

    Thursday

    28 May

    Friday

    29 May

     

    Week 37

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    1 Jun

    08:30

    13:30

    13:30-15:30

    GCE Info and Comm Tech Unit 1 (90mins)
    GCSE History B: Asp Int Rltn Emp (120mins)
    GCE Biology Molcs, Biod, Food&Hlth (105mins)
    GCSE Economics: How Mkt/Economy Wks  (60mins)
    TTR / LYG off timetable with Y11 English students

       

    Tuesday

    2 Jun

    08:30

     

     

    13:30
    18:00-20:30

    GCE English Language B Unit 1 (90mins)
    GCE D&T in practice (90mins)
    GCE Music: Intro Hist Study in Music (105mins)
    GCSE English: The Writer’s Craft H (120mins)
    GCSE English: The Writer’s Voice H (105mins)
    GCE Chemistry: Chns, Energy & RSRCS (105mins)
    Y8 Options eve for GCSE starting in Y9 (KMY HODs)

       

    Wednesday

    3 Jun

    08:30
    13:30

    13:40-18:15

    GCE Mathematics Core 2 (90mins)
    GCE Information & Comm Tech Unit 2 (90mins)
    GCSE Geog B: Geog Key thms F&H (105mins)
    TSR/KMY off timetable with Y11 Maths students

       

    Thursday

    4 Jun

    08:30

     

    13:30

    GCE Music Tech: Analys and Producing (120mins)
    GCE Business Studies Unit 2 (90mins)
    GCSE Edexcel Maths Paper 1 F&H (105mins)
    GCSE AQA Maths Paper 1 F (75mins) H (90mins)
    GCE Physics: Elctrns,wvs & phtns (105mins)
    GCSE Economics: UK economy & Glblstn (90mins)

       

    Friday

    5 Jun

    08:30

     

    13:30

     

    08:45-13:00

     

     

    08:45-13:00

    GCE Mathematics Stats 2 & Decision 1 (90mins)
    GCE Media Studies: Crtl Prspt Media (120mins)
    GCSE Music Unit 1 (60mins)
    GCE PE Unit 1 (120mins)
    GCSE Biology Unit 1 H (60mins)
    GCSE Science A Unit 1 F (90mins) 10Y cohort
    10Y cohort on study leave for Science A Unit 1
    P1-4 Revision lessons for 10Y Science (Science staff)

    09:00-12:00 Year 2 out on Farm School Project

     

    Week 38

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    8 Jun

     

    08:30

     

    13:30

    Exam week begins (Yrs 7 to 10)
    GCE History: The Challenge of Fascism (120mins)
    GCE Resist Mats: Designing for the Fut (120mins)
    GCSE Edexcel Maths Paper 2 F&H (105mins)
    GCE Biology: Cmmnctn, hmsts & enrgy (75mins)
    GCSE Resist Mats: Knowledge and Under (90mins)
       

    Tuesday

    9 Jun

    08:30
    13:30

    GCE Maths: Diff Eqs & Mechanics 1 (90mins)
    GCE Psychology: Optns Apld Psych (120mins)
    GCSE Chemistry Unit 1 H (60mins)

      Year 4 Scout Hut Residential

    Wednesday

    10 Jun

    08:30

    13:30

    08:40
    08:40-15:30

    GCE Business Studies Unit 3 (105mins)
    GCSE History: Brt Scty Chngd 1890-1918 (90mins)
    GCE Chemistry: Rngs, plymrs & anlys (75mins)
    GCE RS Developments (105mins)
    Year 12 Return from Study Leave
    Year 10 study all day with AMN & ACK for RS revision

      Year 4 Scout Hut Residential

    Thursday

    11 Jun

    08:30

     

     

    13:30

    08:30-13:00
    08:45-13:00
    08:40-10:35

    GCE PE Unit 3 (120mins)
    GCE English Lit B Unit 3 (120mins)
    GCE Physics: Newtonian World (75mins)
    GCSE General Studies Unit 1 (75mins)
    GCSE RS: Mark’s Gospel (90mins) Y9,Y10,11A resits
    GCE Economics Unit 3 (120mins)
    GCSE AQA Maths Paper 2 F (105mins) H (120mins)
    TSR/KMY off timetable with Y11 Maths students
    Y9 students attend P1&P2 + RS exam (11:00-13:00)
    Y10 RS examination + 11A resits   

      Year 4 Scout Hut Residential

    Friday

    12 Jun

    08:30
    13:30

    08:45-13:00

     

    08:45-13:00

    GCE Mathematics Core 3 (90mins)
    GCSE Physics Unit 1 H (60mins)
    GCSE Science A Unit 2 F (90mins) 10Y cohort
    10Y cohort on study leave for Science A Unit 2
    P1-4 Revision lessons for 10Y Science (Science staff)
    General House Charity Non Uniform Day (HOHs)

     

    09:00-12:00

    Year 4 Scout Hut Residential
    Year 2 out on Farm School Project

     

     

    Week 39

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    15 Jun

    08:30

    13:30

     

    08:45-09:40
    09:00-14:30

    GCE Geography Unit 3 (150mins)
    GCSE Further Mathematics Paper 1 (90mins)
    GCE Sociology Unit 3 (90mins)
    GCE Chemistry: Equib,enrg&elmnts (120mins)
    GCSE General Studies Unit 2 (120mins)
    Post 18 Options (NED classroom) NED (Yr13 students)
    House Golf (Les Mielles) ACK & SBT Varied Yr grps

    All Week Year 6 French Trip begins

    Tuesday

    16 Jun

    08:30
    13:30
    08:45-09:40

    GCE Psychology: Apps & Rsrch methods (90mins)
    GCE Mathematics Core 4 (150mins)
    Post 18 Options (NED classroom) NED (Yr13 students)

      Year 6 French Trip

    Wednesday

    17 Jun

    08:30
    13:30

    09:40-15:30

    GCE Biology: Cntrl, Genomes & Envmnt (120mins)
    GCE RE: Philosophy of Religion (75mins)
    GCE Business Studies Unit 4 (105mins)
    Sports Day (All staff) at FB track  

      Year 6 French Trip

    Thursday

    18 Jun

    08:30

    08:45-09:40
    08:45-15:30

    GCE Physics: Fields/Partcls/frntrs (120mins)
    GCE Sociology Unit 4(120mins)
    SRE talk (NED classroom) NED/CTR (Yr13 students)
    Year 10 House Cricket (all Y10 students) (AWD)

      Year 6 French Trip

    Friday

    19 Jun

    08:30

     

    13:30

     

    08:45
    08:45-09:40
    15:45

    GCE English Lang&Lit: Varieties (165mins)
    GCE English Lang B Unit 3 (150mins)
    GCE Economics Unit 4 (120mins)
    GCSE Further Mathematics Paper 2 (120mins)
    GCE Geography Unit 4A (90mins)
    Visit from the Bishop as part of The Celebration of Confirmation (JTR, GCE)
    Art & ICT Departments Comp closes
    Post 18 Options (NED classroom) NED (Yr13 students)
    End of House Cup Competition – final result (ACK)

     

     

    09:00-12:00

    Year 6 French Trip
    Visit from the Bishop as part of The Celebration of Confirmation (JTR, GCE)
    Year 2 out on Farm School Project

     

    Week 40

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    22 Jun  

    ACTIVITY WEEK YEARS 7, 8 & 9 all week
    PROJECT TRIDENT BEGINS FOR YEAR 10 all week
    WW1 Battlefield Tours (×4 Y9 students) BWJ 
    University Trip (JMY NED DTD)

      Year 6 back in Primary School until the end of term

    Tuesday

    23 Jun

     

     

    08:30

    WW1 Battlefield Tours (×4 Y9 students) BWJ 
    University Trip (JMY NED DTD)
    GCE Info & Comm Tech Unit 3 (120mins)

    13:00-14:30 Reception Parents first ½ + boys

    Wednesday

    24 Jun  

    WW1 Battlefield Tours (×4 Y9 students) BWJ 
    University Trip (JMY NED DTD)

    13:00-14:30
    18:00
    Reception Parents second ½ + boys
    Year 5 and Year 6 Parents Evening

    Thursday

    25 Jun  

    WW1 Battlefield Tours (×4 Y9 students) BWJ 
    University Trip (JMY NED DTD)

    18:00 ‘New Starters’ Parents Evening

    Friday

    26 Jun  

     

       

     

    Week 41

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    29 Jun  

    08:45-15:30

    PROJECT TRIDENT YEAR 10 ALL WEEK
    Off-site skills day (Digital Jsy) Y13 (NED MAN MBD)
      Island Games Week - WCW

    Tuesday

    30 Jun        

    Wednesday

    1 Jul 08:45-15:30 Y9 House Cricket (all of Year 9) AWD p.m. Infant sports day

    Thursday

    2 Jul  

    18:00-19:30

    Year 7 Induction Days
    Induction Day parents evening in Sports Hall and Y7 House rooms (Y7 tutors, HOHs, MMS and SMT)
    All day Year 6 at secondary all day (Transition day)

    Friday

    3 Jul  

    17:00-19:30

    Year 7 Induction Days
    Y13 leavers ceremony  Sports Hall / Gym  (JMY NED MHE)
    All day
    09:00-12:00
    Year 6 at secondary all day (Transition day)
    Year 2 out on Farm School Project

     

    Week 42

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    6 Jul   PROJECT TRIDENT YEAR 10 ALL WEEK
    Staff Briefing
    09:15
    10:45
    13:30
    14:00
    Reception assembly to school
    Year 5 Safety in Action (Highlands)
    Year 3 and Year 4 Sports Day
    Reception assembly to parents

    Tuesday

    7 Jul       Year 5 transition to Year 6 day

    Wednesday

    8 Jul     09:00
    13:00-15:00
    Year 2 Moving On assembly
    Years 5 & 6 Sports Day

    Thursday

    9 Jul 11:00-16:00 Y7/8 Cricket Match against Grace Dieu school at Grainville (DMH,KLG + Mixed Y7&Y8 team) 13:30
    18:30
    Year 6 Leavers assembly dress rehearsal to sch. (SMP)
    Year 6 Leavers assembly to parents (SMP)

    Friday

    10 Jul 13:00-15:00
    Evening
    House Cup Champions Reward – Cineworld
    PTA using Sports Hall (discos)
     

    09:00-12:00
    14:30
    17:00-18:30
    19:00-20:30

    Reports sent to Parents
    Year 2 out on Farm School Project
    General Knowledge Quiz
    PTA Infants disco in Sports Hall
    PTA Juniors disco in Sports Hall

     

    Week 43

     

    Time

    Senior Item

    Time

    Primary Item

    Monday

    13 Jul        

    Tuesday

    14 Jul 12:00 TERM ENDS 09:00
    12:00
    Trophy Assembly / End of Term Assembly
    TERM ENDS

    Wednesday

    15 Jul        

    Thursday

    16 Jul        

    Friday

    17 Jul        

     

    A-level results published Thursday 13 August available to boys from 10:00 am
    GCSE results published Thursday 20 August available to boys from 10:00 am